![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhR951paEjIGYKYX67mWpwtArl0SCu6lhK6ABWUPz4prFpBpdno0cfu9BewpqOD5N8t-8S09yokS6wBqE6N5DZsg4WveS0xum4JWuMm0VnUISRxpsCbLfME0nFZcj88E6sKmUV3NwJdiKY/s16000/C4-1.png)
Class IV A = 340 + 490 + 100 = 900
Class IV B = 400 + 490 + 100 = 990
Class IV C = 410 + 290 + 250 = 950
Class IV D = 410 + 490 + 99 = 999
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhxQjIbvBncZEndzLpIkysYAANVCoeNlNyfLaHO7Pdiz8ikvtxZe6g3RAtmZkdgMw1PIcU33mb9KsE99W3tUjjOcPH4p_acsOn97DW8wqXy3CRq2fUxJju047vIgp5vd-QBoDUngGY7ZTY/s16000/ads.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgurK6nD7WReUxAxblAdAS6L2pPb9u3QLOK_sIDrbylTy18JU3IM3PkqKb3_RtErIWn0sC2TvpXVOZV4RSdgYtTEXLQorP_P9Wqd3rZiOcTpCHW0rZ1_zLL__WFfq7YgY6s5AD1ItSIagk/s16000/MathMal4.png)
Class IV B = 400 + 490 + 100 = 990
Class IV C = 410 + 290 + 250 = 950
Class IV D = 410 + 490 + 99 = 999
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiSnKVpsdSjf0uHFcYWNRdkSLxLJl7oJmiagWs1ExlNZSwcCZptSv5FDNuDSKa4DOqqF0LH6YIuTeOQ_qHic_ncM0AQB1eU4_zr5UL58B7aC0dbEvZ6lktyQOH3lP3wneAZD6z2oppGnsY/s16000/Mal4.png)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi1ubhbvlScCMTkCthmFzebQajoK6X9K-AMoWmWmLEzFYj5yZSCQU9_xNN7fkBrhaXJ5hx6gwWFXVlEXAov1nyR3sTisNq3i5qGPMzk5OHrY0HmOdpJAbRJrqf4LWnfmQ59I-CnCP2U49U/s16000/1000-E.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEizNjese9bbT-TetVPHwLo_cNQCtyQiAxSxTqDYeHarnxJxhqe9jM_AixqY4NQoP7e2pmrdHrR9kOIRUO45FFmarvhs4D40Crt9yQYgm3cX8JhjJmT-rDInt95jSciLc4IgSXGBC8AwUME/s16000/Math4U1-3.png)
The four class leaders gave the money to the Headmaster.
Let’s find out the total amount.
How much did IV A and IV B give?
1000 + 1000 = 2000
Together with the amount from IV C, this becomes
2000 + 1000 = 3000
Together with the amount from IV D?
3000 + 1000 = 4000
What is the total amount from the four classes?
1000 + 1000 + 1000 + 1000 = 4000
1000 + 1000 + 1000 + 1000 + 1000 + 1000 + 1000 + 1000 + 1000 + 1000 = 10,000
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjvpGjKfOPhznyQ4MHgL0DxPmQR0E5VEQlr1mysNFEUs-jUozmNGrzHHk3YnOJN2T1AuUr_A6zGamSc4dSAMt3T5LCBsKl2Yq-vDI0EZ_vI82Vy522yelMzgvmTV29acYbu3GlA7leX8og/s16000/1000-M.jpg)
ആകെ എത്ര തുക ശേഖരിച്ചു എന്ന് നോക്കാം
IV A യും IV B യും കൂടി നൽകിയത് എത്ര രൂപയാണ്?
1000 + 1000 = 2000
IV C യിലെ കുട്ടികൾ നൽകിയത് കൂടി ചേർത്താൽ ആകെ എത്ര രൂപയായി?
2000 + 1000 = 3000
IV D യിലേത് കൂടി ചേർത്താലോ?
3000 + 1000 = 4000
നാലു ക്ലാസുകളിൽ നിന്നും ആകെ കിട്ടിയത് എത്ര രൂപയാണ്?
1000 + 1000 + 1000 + 1000 = 4000
1000 + 1000 + 1000 + 1000 + 1000 + 1000 + 1000 + 1000 + 1000 + 1000 = 10,000
1000 , 2000 , .........., .........., 5000
9000 , 8000 , .........., .........., 5000
Ans :-
1000 , 2000 , 3000 , 4000, 5000
9000 , 8000 , 7000 , 6000 , 5000